انواع خمیر مدل سازی

خمیر پلیمری چیست ؟ بهترین روش ساخت خمیر عروسک سازی در منزل😃

خمیر پلیمری چیست

فهرست مطالب :

سلام خدمت همه هنرمندان سایت سرزمین خمیر wink_smileامیدوارم که مثل همیشه سرحال و خندان باشید. با یکی دیگر از آموزشهای متنی درخدمت شما هستیم.

خمیر پلیمری چیست ؟

خمیر پلیمری یک نوع خمیر مدل سازی هست که در ایران به نام فیمو معروف شده و در مدل های مختلف ساخته میشود و شرکت های که  این خمیر را تولید میکنند به صورت خمیر پلیمر هوا خشک و  غیر هوا خشک هست مثل برند فیمو شرکت استدلر و برند میهن شرکت سرزمین خمیر   اشاره کرد.

و شاید دوست داشته باشید که بدانید تمام کار های هنری زیبا و جذاب زیر با چه چیزی ساخته شده  و چه خمیری استفاده شده.

انواع خمیر های پلیمری موجود در بازار :

خمیر-پلیمری-چیست

تمام کار های ساخته شده در تصویر بالا با خمیر پلیمری میهن بوده  و شما میتوانید با دیگر خمیر ها هم این کارهای هنری جذاب را تولید و ساخت مثل خمیر پلیمری فیمو ، خمیر ایتالیایی و خمیر چینی و سایر برند های خمیر پلیمری ایرانی موجود در بازار.

انواع خمیرهای پلیمری از لحاظ خشک شدن و کار کردن :

کل خمیر های پلیمری در بازار در دو سته تقسیم بندی می شوند عبارت از:

 1. خمیر پلیمری هوا خشک  مانند: خمیر پلیمری میهن ، خمیر پلیمر آسمان ، خمیر پلیمری آرتینا و ...
 2. خمیر های پلیمری غیر هوا خشک  مانند : خمیر پلیمری فیمو ، خمیر پلیمری دانکار و ....

در ادامه هر یک از این دو نوع خمیر رو مورد بررسی قرار میدهیم.

خمیر پلیمری هواخشک

1 – خمیر پلیمری غیر هوا خشک معروف به خمیر فیمو  :

این نوع خمیر اگر در معرض هوای محیط باشد سفت نمی شود برای سفت شدن خمیر  باید در فر و در دمای 110 سانتی گراد تا 130 سانتی گرا قرار گیرد  تا دست سازه هنری شما شروع به سفت شدن کند.

شما زمانی که خمیر پلیمری فیمو  و... را در فر قرار میدهید مواد pvc یا مواد پلیمری یا پلاستیکی آن شروع به سفت شدن میکند این خمیر در مقابل خمیر های عادی سفت‌تر هست اگر می خواهید اطلاعات بیشتر در مورد خمیر های فیمو شرکت استدلر داشته باشید مقاله آموزشی مربوط به خمیر پلیمری را مطاله کنید.

2 – خمیر پلیمری هوا خشک معروف به خمیر پلیمری میهن :

این نوع خمیر در دمای محیط  و اتاق شروع به سفت شدن می کند و نیاز به پخت و فر ندارد زمانی که شما مجسمه یا شکل هنری خود را ساختید بعد از 20 دقیقه سطح بیرونی خمیر خشک میشه و بعد سطح درونی مغز آن شروع به خشک شدن می کند

توجه داشته باشید زمان خشک شدن خمیر بسته به حجم و مقدار خمیر شما دارد که به صورت کامل خشک شود

انواع کاربردهای خمیر پلیمری :

کاربرد های خمیر پلیمیری هوا خشک و غیر هوا خشک  به صورت کلی یکسان بوده و از لحاظ عملکرد فرقی ندارد و شامل  گلسازی ، عروسک سازی  ، ماگ های عروسکی ، مجسمه سازی  و زیورآلات … می باشد ولی مقاومت و نرمی خمیر هر شرکت متفاوت هست.

خمیر پلیمری

 روش ساخت خمیر پلیمری در خانه :

روش ساخت خمیر پلیمری خانگی همانند خمیر گل چینی هست که در منزل خودتان درست می کنید ولی با این تفاوت که به آن یک نوع مواد پلیمری که پایه محلول آب باشد اضافه می کنید در مراحل ساخت خمیر به آن افزوده می شود.

مواد پلیمری که در تمام استان ها موجود می باشد و همه بایدبه آن دسترسی داشته باشند برای خمیر شامل چسب dm5 یا رنگ های اکریلیک هست که مواد پلیمری در آن موجود هست برای ضدآب شدن خمیر پس از خشک شدن خمیر .

شما می توانید این دو مواد را به دو صورت استفاده کنید . داخل خمیر ریخته کل مواد پلیمری شود یا بعد از خشک شدن خمیر روی کار خود بزنید تا دست سازه های شما ضدآب شود تا حدودی و به مقدار کمتری هم نیاز هست.

ساخت خمیر پلیمری:

برای تهیه خمیر پلیمری در منزل به همان مواد خمیر گل چینی نیاز داریم که در آموزش خمیر گل چینی گفته شده  تهیه و عمل  کنید ولی در مرحله آخر که مواد با هم دیگر ترکیب شد و به صورت یکنواخت در آمد قبل از این که روی حرارت قرار دهید یکی از مواد پلیمری را به خمیر اضافه کنید و مجدد مواد را چند دقیقه خوب مخلوط کنید تا کامل مواد پلیمری در خمیر حل شود .و سپس ادامه مراحل پخت خمیر را ادامه دهید همانند آموزش ساخت خمیر گل چینی موجود در سایت سرزمین خمیر.

میزان مواد پلیمری اضافه شده به خمیر چقدر باشد؟

مقدار مواد پلیمری که به خمیر اضافه می کنید متغیر هست بستگی به میزانی که می خواهید ضدآب شود کار شما بستگی دارد ولی استانداردی که ما برای شما تعیین می کنیم یک شیشم چسب چوبی که استفاده شده در خمیر باشد.

توجه: اگر از رنگ اکریلیک استفاده کردید نباید از مدل پمادی باشد از نوع ساختمانی که کمی شل هست استفاده کنید .و نباید این مواد در حرارت به خمیر اضافه شود یا زمانی که خمیر داغ هست چون خمیر شما به صورت زمخت جیر در میاید.

اگر به دنبال خمیر پلیمری آماده در تنوع رنگ و مدل می گردید مجموعه سرزمین خمیر با قیمت های مناسب انتخاب خوبی هست

ویژگی خمیر  fimo غیر هوا خشک :

به علت خشک نشدن خمیر در حین کار و ساخت و طراحی دست سازه های هنری شماهنرمندان می توانید زمان بیشتری را برای طراحی خود صرف کنید و نگران خشک شدن خمیر در هین کار نباشید مثل زمانی که شما خواسته باشید یک چهره عروسکی با تمام جزئیات طراحی کنید و زمان زیاد لازم دارید این خمیر خیلی مناسب کار شما هست. و این مدل خمیر ها مقاومت بیشتری از خود در برابر آب دارد.

ویژگی های خمیر پلیمری هوا خشک مانند خمیر پلیمری میهن :

یکی از ویژگی های بارز این خمیر های پلیمری هوا خشک نیاز نداشتن به پخت و با حداقل امکانات در خانه می شود با این خمیر کار کرد و در دمای محیط شروع به سفت شدن می کند. و کار شما را راحت تر می کند و زمان کمتری از شما برای آماده شدن کارمی گیرد.

دومین ویژگی خمیر های پلیمری هوا خشگ در مقابل خمیر های غیر هوا خشک قیمت مناسب این نوع خمیر ها هست.

توجه داشته باشد که خمیرهای هوا خشک زمان زیادی برای  شکل دادن به خمیر ندارید(حدود 5 تا 8 دقیقه) همزمان که درحال کار هستید مراحل خشک شدن شروع میشود چون در مجاورت هوا قرار گرفته اگر کار شما زمان بر هست و به زمان بیشتر نیاز دارید باید مراحل خشک شدن خمیر را کند کنید برای کند کردن این عمل می توانید کمی خمیر خود را شل کنید وازلین یا کرم و… بزنید تا خشک شدن خمیر کمی کند شود.

دقت داشته باشید زمانی که به خمیر چیزی اضافه میشود مثل رنگ و روغن باید کامل ورز داده شود تا در خمیر به صورت کامل بشود در غیر این صورت در مراحل ساخت با مشکل روبرو می شوید مثل ترک خوردن خمیر.

مقایسه قیمت و خمیر های پلیمری موجود در بازار :

یکی از مزایای خمیر های پلیمری در مقابل خمیر های معمولی مثل خمیر چینی و خمیر ایتالیایی.

 1.  خمیر چینی چندان انعطاف و سبک نیست ولی خمیر پلیمری سبکتر هست.
 2. کاهش حجم و اندازه خمیر های چینی و خمیر ایتالیای بیشتر از خمیر های پلیمری می باشد.
 3. کیفیت خمیرهای پلیمری بهتر از خمیر های ایتالیایی وخمیر چینی بوده باتوجه به این که خمیر پلیمری شرکتی و با دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تولید میشود ولی خمیر چینی در خانه و با دست تولید میشود و کیفیت ثابتی ندارد.
 4. پایداری تولید و کیفیت برای بلند مدت

و از لحاظ قیمتی خمیر های گل چینی مناسب تر هستند برای تولیدهای بزرگ مناسب هست.

آیا خمیر پلیمری ضد آب است؟

خمیر پلیمری ضدآب هست ولی اگر خواسته باشید به صورت مکرر شسته شود باید یک لایه عایق روی کار کشیده شود برای جلوگلیری از خردگی و… برای کشیدن لایه عایق می توانید از موادی ضد آب مانند اسپره کیلر یا رزین سنگ استفاده کنید در سایت هم موجود هست اگر کار خمیری شما رنگ تیره باشد می توانید از اسپره های ایرانی استفاده کنید اگر رنگ شما روشن باشد باید از اسپره های خارجی استفاده کنید.

روش ترک گیری خمیر های پلیمری :

روش ترک گیری خمیر های پلیمری به این صورت هست که ابتدا مقدار خمیر را برمیداریم و کامل آن را ورز میدهیم بعد از نرم شدن بین دوتا دست کامل فشار میدهیم به صورت محکم و بعد شکل مورد نظر خود را درست میکنیم مثل سر عروسک و یا قسمت های دیگر آن را درست میکنید

بهترین روش ساخت خمیر عروسک سازی در خانه:

برای درست کردن خمیر های عروسک سازی و گلسازی در منزل چندین مدل خمیر داریم که بر اساس نوع کار و استفاده متفاوت هست که شامل موارد زیر می باشد

 • خمیرهای گل چینی انعطاف‌پذیر
 • خمیرهای گل چینی خام یا بدون پخت
 • خمیر عروسک سازی خوراکی
 • طرز تهیه خمیر گل چینی برای همه کارها

برای دیدن روش های ساخت این خمیرها گل چینی می توا نید به مقاله خمیر گل چینی چیست یا طر تهیه خمیر های مدل سازی مراجعه کنید هر یک از روش های گفته شده در منزل شروع به ساخت کنید.

چگونه خمیرهای پلیمری را خشک کنیم؟

برای خشک کردن خمیرهای پلیمری باید به دو صورت عمل کنیم بسته به نوع خمیر پلیمری شما دارد که هوا خشک هست یا غیر هوا خشک .

اگر خمیر پلیمری که استفاده میکنید هوا خشک هست مثل خمیر پلیمری میهن بعد از این که دست سازه خود را درست کردید روی یک سطح پارچه نخی قرار دهید و در هوای آزاد قرار دهید تا سریع شروع به سفت شدن کند و در زمان های اول که خمیر دارد خشک میشود آن را بچرخانید تا هوا به همه قسمت های آن بخورد تا همزمان همه بخش ها به صورت یکسان خشک شود و در کار شما فرورفتگی  ایجاد نشود.

 در صورتی که خمیر را روی سطح سفت قرار دهید و آن را نچرخانید امکان قور شدن یا فرورفتگی در دست ساز ایجاد می شود.

اگر خمیر غیر هوا خشک هست برای خشک کردن کارهای هنری خود با بعد از  این که دست سازه خود را درست کردید و تمام شد داخل فر قرار دهید.

وسایل مورد نیاز برای کار با خمیر پلیمری:

افرادی که تازه شروع به کار کردن در حوزه خمیرهای مدل سازی به ویژه نوع پلیمری هوا خشک و غیر هوا خشک که شامل برند های فیمو ، میهن و... به یک سری از ابزار های اولیه نیاز دارند که متناسب با حوزه کاری کمی متفاوت هست ولی بعضی از ابزارها در بخشهای مختلف مشابه یکسان هست مثل ابزار تیغ فوندانت.

 • وسایل کار با خمیر پلیمری برای عروسک سازی :
 1. وردنه 
 2. کاتر یا تیغ فوندانت
 3. ابزار های فوندانت
 4. رنگ و پودرهای سایه
 • وسایل کار با خمیر پلیمری گلسازی:
 1. سمبه های فلزی یا پلاستیکی
 2. قلم داتینگ
 3. فوم گلسازی
 4. ابزار فوندانت
 5. کاتر های فوندانت

آموزش کار با خمیر پلیمری

خرید خمیر پلیمری خمیرمیهن خمیرگل چینی

مناسب ترین خمیر مدل سازی در ایران ویژه عروسک سازی و گلسازی با بهترین قیمت در ایران 

یکر ار بهترین خمیر های مدل سازی در بازار جهان هست که تولید شده شرکت استدلر با برند فیمو

برای استفاده از خمیر میهن به مقدای خیلی کمی آنرا ورز دهید و سپس دست سازه هنری خود را درست کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *