خمیر پلیمری

خمیر پلیمری چیست ؟

خمیر پلیمری چیست

 سلام خدمت همه همراهان و هنرمند سایت سرزمین خمیر. امیدوارم که مثل همیشه سر حال و خندون باشید. نوبتی هم باشه امروز نوبت به این رسبد که انواع خمیر های پلیمری را مورد بررسی قرار بدیم با  ما همراه باشید در این مقاله آموش.

 

فهرست مطالب که یاد میگیرید :

خمیر پلیمری چیست ؟

شاید دوست داشته باشید که بدانید تمام کار های هنری زیبا و جذاب زیر با چه چیزی ساخته شده  و چه خمیری استفاده شده.

خمیر-پلیمری-چیست

تمام کار های ساخته شده در تصویر بالا با خمیر پلیمری میهن بوده  و شما میتوانید با دیگر خمیر ها هم این کارهای هنری جذاب را تولید و ساخت مثل خمیر پلیمری فیمو ، خمیر لتالیایی و خمیر چینی و سایر برند های خمیر پلیمری ایرانی موجود در بازار.

انواع خمیر های پلیمری موجود دربازار :

زمانی که از خمیر پلیمری برای شما صحبت می شود ذهن شما به سمت خمیر فیمو و خمیر میهن  برده میشه.خمیر های پلیمری یک نوع خمیر مدل سازی است و در بین سازندگان کارهای هنری و افرادی که صنایع دستی خمیری کار میکنند بسیار محبوب است و در ادامه توضیح خواهیم داد انواع خمیر های پلیمری ، کار برد ها و  ویژگی های خمیر پلیمری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع خمیر های پلیمری از لحاز خشک شدن و سفت شدن :

 1. خمیر پلیمری هوا خشک  مانند: خمیر پلیمری میهن ، خمیر پلیمر آسمان ، خمیر پلیمری آرتینا و ...
 2. خمیر های پلیمری غیر هوا خشک  مانند : خمیر پلیمری فیمو ، خمیر پلیمری دانکار و ....

در ادامه هر یک از این دو نوع خمیر رو مورد بری قرار میدهیم.

1 – خمیر پلیمری غیر هوا خشک معروف به خمیر فیمو و … :

این نوع خمیر اگر در معرض هوای محیط باشد سفت نمیشه برای سفت شدن خمیر  باید در فر و در دمای 110 سانتی گراد تا 130 سانتی گرا قرار گیرد  تا شروع به سفت شدن کند.

شما زمانی که خمیر پلیمری فیمو  و... را در فر قرار میدهید مواد pvc یا مواد پلیمری یا پلاستیکی آن شروع به سفت شدن میکند این خمیر در مقابل خمیر های عادی سفت‌تر هست

2 – خمیر پلیمری هوا خشک معروف به خمیر پلیمری میهن و… :

این نوع خمیر در دمای محیط  و اتاق شروع به سفت شدن میکند و نیاز به پخت و فر ندارد زمانی که شما مجسمه یا شکل هنری خود را ساختید بعد از 20 دقیقه سطح بیرونی خمیر خشک میشه و بعد سطح درونی آن شروع به خشک شدن میکند

توجه داشته باشید زمان خشک شدن خمیر بسته به حجم و مقدار خمیر شما دارد که به صورت کامل خشک بشه

انواع کاربردهای خمیر پلیمری :

کاربرد های خمیر پلیمیری هوا خشک و غیر هوا خشک  به صورت کلی یکسان بوده و از لحاظ عملکرد فرقی ندارد و شامل  گلسازی ، عروسک سازی  ، ماگ های عروسکی ، مجسمه سازی  و زیورآلات … می باشد

انواع ویژگی های خمیر پلیمری :

 

 • ویژگی خمیر غیر هوا خشک مانند فیمو Fimo

به علت خشک نشدن خمیر در حین کار و ساخت و طراحی دست سازه های هنری شما هنرمندان می توانند زمان بیشتر را برای طراحی خود صرف کنند و نگران خشک شدن خمیر در هین کار نباشید مثل زمانی که شما خواسته باشید یک چهره عروسکی یا … طراحی کنید و زمان زیاد لازم دارید این خمیر خیلی مناسب کار شما هست. ولی مشکلات خودش را دارد.

 • ویژگی های خمیر پلیمری هوا خشک مانند خمیر پلیمری میهن :

یکی از ویژگی های بارز این خمیر هوا خشک بودن آن است به عبارت نیاز به فر و پخت ندارد در دمای محیط شروع به سفت شدن می کند. و کار شما را راحت تر میشه و زمان کمتری از شما میگیرد برای آماده شدن کار.

توجه داشته باشد که خمیرهای هوا خشک چندان وقت یا زمان  ندارید برای شکل دادن به خمیر (حدود 5 تا 8 دقیقه) همزمان که درحال کار هستید مراحل خشک شدن شروع میشه چون در مجاورت هوا قرار گرفته اگر کار شما زمان بر هست و به زمان بیشتر نیاز دارید باید مراحل خشک شدن خمیر را کند کنید برای کند کردن این عمل می توانید کمی خمیر خود را وازلین یا کرم و… بزنید تا خشک شدن خمیر کمی کند شود.

دقت داشته باشید زمانی که به خمیر چیزی اضافه میشود مثل رنگ و روغن باید کامل ورز داده شود تا در خمیر خل بشه به صورت کامل در غیر این صورت در مراحل ساخت با مشکل روبرو می شید مثل ترک خوردن خمیر.

اگر دنبال آموزش کامل تر و جامع تر در مورد خمیر فیمو بودید به سایت خمیر پلیمری فیمو مراجعه کنید در آنجا کامل شرح داده شده این مدل خمیر همراه کد رنگ های خمیر و ابزار های تولید شده توسط شرکت

مقایسه قیمت خمیر های پلیمری موجود در بازار :

یکی از مزایای خمیر های پلیمری در مقابل خمیر های معمولی مثل خمیر چینی و خمیر ایتالیایی.

 1.  خمیر چنی چندان اننعضاف و سبک نیست ولی خمیر پلیمری سبکتر هست.
 2. کاهش حجم و اندازه خمیر های چینی و خمیر ایتالیای بیشتر از خمیر های پلیمری می باشد.
 3. کیفیت خمبرهای پلیمری بهتر از خمیر های ایتالیایی وخمیر چینی بوده باتوجه به این که خمیر پلیمری شرکتی و با دستگاه های اتوماتیک ونیمه اتوماتیک تولید میشه ولی خمیر چینی در خانه و با دست تولید میشه و کیفیت ثابت ندارد.
 4. پایداری تولید و کیفیت برای بلد مدت

مقایسه خمیر های پلیمری موجود در بازار :

سرزمین خمیر
محبوب ترین
ت 19500 خمیر پلیمر میهن
✔ وزن 250
✔ تنوع خمیر3 مدل
✔ تعداد رنگ 38
✔ کیفیت خوب
✔ قیمت خمیر فسفری 19500ت
✔ قیمت خمیر پلیمری 19500ت
✔ خمیر شب تاب 35000ت
کلبه هنر
ت 23 تا 29 خمیر پلیمری آرتینا
✔ وزن 250
❌ تنوع خمیر2 مدل
✔ تعداد رنگ 38
✔ کیفیت خوب
❌ قیمت خمیر فسفری 27ت
❌ قیمت خمیر پلیمری 23ت
❌ خمیر شب تاب ندارد
فیتالی
ت 20تا 220 خمیر فیتالی
✔ وزن متغییر
❌ تنوع خمیر1 مدل
❌ تعداد رنگ نامعلوم
❌ کیفیت خوب
❌ قیمت خمیر فسفری 19500ت
❌ قیمت خمیر پلیمری 19500ت
❌ خمیر شب تاب 35000ت

برای کار کردن باخمیر های پلیمری کمی متفاوت تر هست با خمیر های دیگر چرا که باید چند اصل اوله را رعایت کنید که برای خمیر شما مشکلی پیش نیاید و سرعت عملکرد شما هم بیشتر شود در کار ها.

 1. همان مقداری خمیر که برای کار کردن لازم دارید از پلاستیک خارج کتید که برای شمان مشکلات شامل  کسیف شدن خمیر سفت شدن خمیر در صورت که از خمیر پلیمر هوا خشک استفاده میکنید چرا که خمیر های پلیمری هوتخشک در صورت که به آنها هوا بخرد و هر مقدار که باشد شروع به سفت شدن میکند ولی در خمیر های پلیمری غیر هوا خشک این مشکلات را ندارید.
 2. بعد ازخارج کردن مقدار خمیر مورد نیاز ابتدا آن را ورز دهید تاخمیر کمی نم وانعطاف پذیر ورا هتر به خود شکل بگیرد ودر موقه ساخت اشکال عروسکی و غیره خمشما ترک نخود.
 3. در زمان ساخت اشکال خود خمیر را محکم به هم فشار دهید در بین دو دست خود تا ترکی باقی نماند دیگر مثل زمانی که خواسته باشید یک کله عروسک درست کنید برای درست کردن دایره سر محکم بین دو دست دایره را درست میکنیم  تا کار دیگر ترک نداشته باشد.

آیا خمیر پلیمری ضد آب است؟

خمیر پلیمری ضدآب هست ولی اگر خواسته باشید به صورت مکرر شسته شود باید یک لایه عایق روی کار کشیده شود برای جلوگلیری از خردگی و… برای کشیدن لایه عایق می توانید از موادی مانند اسپره کیلر یا رزین سنگ استفاده کنید در سایت هم موجود هست اگر کار خمیری شما رنگ تیره باشد می توانید از اسپره های ایرانی استفاده کنید اگر رنگ شما روشن باشد باید از اسپره های خارجی استفاده کنید.

روش ترک گیری خمیر های پلیمری :

روش ترک گیری خمیر به این صورت هست که ابتدا مقدار خمیر را برمیداریم و کامل آن را ورز میدهیم بعد از نرم شدن بین دوتا دست کامل فشار میدهیم به صورت محدم و بعد شکل مورد نظر خود را دست میکنیم مثل سر عروسک و یا قسمت های دیگر آن را درست میکنید

خمیر پلیمری قرمز آلبالویی کد327

23,500 تومان
ویژگی ها :   خمیر پلیمری هواخشک   واحد : عدد وزن خمیر : 250g نوع خمیر: ساده سازنده: سرزمین خمیر رنگ پایه : قرمز کشور سازنده : ایران  

خمیر پلیمری میهن بدن 2 کد 328

23,500 تومان
ویژگی ها :   خمیر پلیمری هواخشک   واحد : عدد وزن خمیر : 250g نوع خمیر: ساده سازنده: سرزمین خمیر رنگ پایه : گلبهی کشور سازنده : ایران  

خمیر پلیمری میهن کرمی کد 325

23,500 تومان
ویژگی ها :   خمیر پلیمری هواخشک   واحد : عدد وزن خمیر : 250g نوع خمیر: ساده سازنده: سرزمین خمیر رنگ پایه : کرمی کشور سازنده : ایران  

خمیر پلیمری میهن سبز آبی کد 324

23,500 تومان
ویژگی ها :   خمیر پلیمری هواخشک   واحد : عدد وزن خمیر : 250g نوع خمیر: ساده سازنده: سرزمین خمیر رنگ پایه : سبز کشور سازنده : ایران  
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.