طرز تهیه خمیر فیمو یا گل چینی

طرز تهیه خمیر فیمو یا خمیر گل چینی

طرز-تهیه-خمیر-فیمو-یا-خمیر-گل-چینی 1

سلام به همه دوستان و همراهان  سایت سرزمین خمیر. امیدوارم حالتون خوب باشه. با یکی دیگر از آموزش های طرز تهیه خمیر در خدمت هستیم.

فهرست مطالب

طرز تهیه خمیر فیمو یا خمیر گل چینی : روش اول

خمیرهای فیمو یا گل چینی یکی از پراستفاده ترین خمیرهایی است که درسرتاسر دنیا یرای عروسک سازی و گلسازی به کار میرود با توجه به محبوبیت و علاقه فراوان هنرمندان برای استفاده از این نوع خمیر طرز درست کردن خمیر فیمو یا گل چینی در خانه را به شما آموزش میدهیم.

 

مواد لازم برای ساخت خمیر پلیمری فیمو یا گل چینی  :

  1. چسب چوب : سه چهارم فنجان
  2. آرد نشاسته ذرت : یک فنجان
  3. روغن بچه : دو قاشق غذا خوری (میتوان از وازلین و پارفین مایع و…استفاده کرد)
  4. آبلیمو : یک قاشق غذا خوری

بعد از تهیه مواد لازم حالا نوبت به روش ساخت خمیر پلیمری فیمو یا گل چینی میرسه. برای ساخت این خمیر لازم است که  مرحله زیر را به دقت و با ترتیب ذکر شده انجام بدید.

 

بریم سراغ مرحله اول :

چسب چوب و آرد نشاسته ذرت را درون یک ماهیتابه یا قابلمه بریزید. البته مواظب باشید که ظرف‌تان نچسب باشد (خودتان می توانید حدس بزنید دلیلش چیست)

طرز-تهیه-خمیر-فیمو-یا-گل-چینی-1

مرحله دوم :

در این مرحله، چسب چوب و آرد نشاسته ذرت را هم بزنید تا کامل مخلوط شود  بعد از مخلوط شدن کامل آرد و  چسب چوب روغن بچه را به آن اضافه کنید و چند دقیقه مجدد مخلوط کنید تا روغن کامل به خورد چسب و آرد شود سپس آبلیمو را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا تمام این مواد حسابی با هم مخلوط شوند

 

مرحله سوم :

حالا وقت آن رسیده که ماهیتابه را روی شعله ی ملایم اجاق گاز بگذارید و خوب و پیوسته هم بزنید تا خمیر یکدست شود.

همچنین می توانید از روش های دیگر هم استفاده کنید مثل :

 1.  قراردادن ظرف تفلون روی حرارت غیر مستقیم مثل بخار کتری آب در حال جوشیدن می توانید ظرفتان را روی کتری‌‌ای که در حال جوش است گذاشته و مرتب هم بزنید با این روش دیگر خمیر شما نمیسوزد در روش اول که حرارت مستقیم هست اگر کمی بی دقتی کنیدو شعله گاز هم زیاد باشد  خمیر شما ته میگیرد.
 2.  یا مواد را داخل یک نایلون ضخیم که کاملا با روغن مایع خوراکی چرب شده بریزید و سر آن را محکم ببندید و سپس داخل نایلون دوم قرار دهید (برای چلوگیری از نفوذ آب به داخل مواد)  و  بعد  داخل آب جوش قرار داده و هر 30 ثانیه خمیر را بردارید و ورز دهید (فشار دادن خمیر به اندازه باشد که پلاستیک پاره نشود) تا مغز خمیر هم پخته شود.
 3.  اگر مایکروفر دارید، خمیر را درون مایکروفر گذاشته و بعد از 50 ثانیه در بیاورید و هم بزنید واگر وسط آن شل بود مجدد داخل مایکروفر قرار دهید تا تمام بخش های آن پخته شود.
طرز-تهیه-خمیر-فیمو-یا--گل-چینی-1

جالب است بدانید : ما در سرزمین خمیر به علت حجم بالای تولید روزانه خمیر از تجهیزات به روز صنعتی استفاده می کنیم.

مرحله چهارم :

بعد از اینکه مخلوط خمیر خود را آماده کردید و به شکل  یکنواخت در آمد و ظرف خمیر خود را روی حرارت قرار دادید باید آنقدر با یک کفگیر چوبی یا پلاستیکی هم بزنید تا سفت و جمع شود و به شکل یک گلوله توپ درآید.

دقت داشته باشید در زمانی که ظرف شما روی حرارت هست هم زدن را متوقف نکنید چون خمیر شما سفت شده و میسوزد به عبارتی ته میگیرد باید با صبر و حوصله هم زدن را ادامه دهید.

 

مرحله پنجم :

زمانی که خمیر شما به شکل یک گلوله در آمد حالا موقع ورز دادن خمیر است. گاز خود را خاموش کرده و خمیر را از داخل ظرف تفلون خود بردارید و ورز دهید.

توجه داشته باشید که خمیر داغ هست دستتان نسوزد برای جلوگیری از چسبیدن خمیر به دست های شما دست های خود را چرب کنید.

می‌توانید دوباره کمی روغن بچه به خمیرتان اضافه کنید تا برای ورز دادن، نرم تر و لطیف تر شود.

توجه : مواظب باشید! اگر هنوز داغ است و دستتان را اذیت میکند، می توانید از یک دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

توجه : خوب ورز بدهید. تا جایی که خمیر یک دست شود.

وقتی خوب ورز دادید، خمیر را به شکل یک گلوله در بیاورید.

طرز-تهیه-خمیر-فیمو-یا-گل-چینی-1

مرحله ششم :

حالا خمیر را داخل یک کیسه فریزر (که هوای داخل آن را خوب خارج کرده اید) بگذارید یا دور آن، سلفون بکشید و در یک گوشه قرار دهید تا خمیر کامل سرد شود (حدود 5 ساعت).

نکته: هر چه کمتر هوا به خمیرتان برسد، تازه تر می ماند و سفت نمی شود.

نکته : احتمالا برایتان سؤال پیش آمده باشد ، پس این خمیرها را چه طوری باید رنگ کنم و اصلا از چه رنگی باید استفاده کنم؟

برای این کار باید از رنگ های اکریلیک،پودری یا رنگ روغن استفاده کنید.

می‌توانید هر مقدار از خمیر را که خواستید جدا کنید و مقداری رنگ اکریلیک دلخواهتان را داخل خمیر بریزید و آنقدر ورز دهید تا خمیر یکدست رنگ شود ، یا اگر دلتان می‌خواهد خمیرتان از همان ابتدا رنگی باشد، می‌توانید رنگ را قبل از حرارت دادن یا داخل مایکرو فر گذاشتن به خمیرتان اضافه کنید و آن را خوب هم بزنید تا به صورت یکنواخت در کل خمیر پخش شود.

طرز تهیه خمیر فیمو یا خمیر گل چینی : روش دوم

امیدوارم که مطالب آموزشی بالا  مفید باشد. دوستان عزیز اگر وقت کافی و امکانات مورد نیاز برای تهیه خمیر را ندارید گروه سرزمین خمیر کار را برای شما فوق‌العاده آسان کرده و خمیر های پلیمری در رنگ های متنوع و با کیفیت عالی و قیمت مناسب تهیه نموده جهت خرید و سفارش خمیر های پلیمری آماده میهن بهبرروی دکه زیر کلید کنید.👇

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.